Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Čekání na Jana Godota

Blíží se první výročí dne, kdy vyšla najevo tzv. bamberská aféra. Dva televizní reportéři loni objevili, že předseda sociální demokracie Miloš Zeman nabízel v roce 1995 skupince podivných existencí vysoké státní posty výměnou za půlmiliardový „úvěr“ pro svou partaj. Skandál se několik dní držel na prvních stránkách, ale pak se nad ním zavřela voda. Miloš Zeman se stal premiérem, objevitelé „Bambergu“ byli vyhozeni z televize a jejich pořad byl zrušen. Aférou se sice dodnes okrajově zabývají dva odbory vyšetřování, ale výsledky jejich práce jsou ubohé. Podezření na korupci premiéra nezajímá ani muže nad jiné povolaného, garanta vládní protikorupční akce čisté ruce Jaroslava Baštu. „Já si nemyslím, že šlo o úplatek. A navíc je to záležitost orgánů činných v trestním řízení,“ vysvětluje svou lhostejnost Bašta. V případech netýkajících se jeho vlastní strany si ale vrchní protikorupčník takové starosti s hierarchií nedělá. Například mnohem mlhavější podezření na úplatek při privatizaci SPT Telecom rozhoupalo teď špičky Zemanova týmu k vrcholné aktivitě: telefonuje se do Holandska, vznikla parlamentní vyšetřovací komise, ministři se předhánějí v návrzích, koho odvolat či rovnou zavřít. Společenská nebezpečnost obou podezřelých aktivit přitom de facto nesnese srovnání - v neprospěch Bambergu.

Pozor na sabotáž

Bylo to řečeno už mnohokrát, ale připomeňme pro jistotu stručně i nyní, o co se v roce 1995 hrálo. Šéf sociální demokracie Miloš Zeman, jeho…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte