Po událostech posledních měsíců, kdy Černá Hora stála na pokraji občanské války, odkryla černohorská vláda konečně karty. Předložila dlouho očekávané vidění budoucnosti společného státu Srbska a Černé Hory - nynější Svazové republiky Jugoslávie (SRJ).Černohorský návrh předpokládá ukončení existence tohoto chabě fungujícího státního útvaru a vytvoření „Svazu států Srbska a Černé Hory“. Svazová vláda by byla redukována na pouhých 5 až 6 členů. Obě republiky by kontrolovaly vojenské jednotky umístěné na svém území a měly by i vlastní ministerstva zahraničí a obrany. Černá Hora si také nechala otevřené dveře pro zavedení vlastní měny. To již připravuje ekonomický poradce prezidenta Mila Djukanoviče, Steve Henke z USA, který loni postavil na nohy bulharskou měnu - leva.

S šíleným partnerem

Návrh se ocitl v palbě kritiky ze dvou stran. Z jedné ho kritizuje Liberální svaz Černé Hory, z druhé Socialistická národní strana, Miloševičova expozitura v Černé Hoře. Podle liberálů návrh jen prodlužuje agonii společného státu, který nikdy nefungoval na rovnocenných základech, podle socialistů chce černohorská vláda ve službě NATO rozbít společný stát s bratrským Srbskem. Socialisté se tomu snaží zabránit všemi způsoby včetně strašení veřejnosti možností války (ve svém deníku DAN otiskli i výňatky z českého tisku, kde se psalo rezervovaně o šancích Černé Hory na samostatnou existenci). Jako by se zapomnělo, že Černá Hora samostatně fungovala 500 let v době, kdy…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte