Na nedávném sjezdu ČSSD vyjádřila více než polovina účastníků hlubokou lítost nad „agresí NATO vůči srbskému národu“ a slíbila mu nehynoucí přátelství. Pár dnů poté se pět Zemanových poslanců rozhodlo dovézt vzkaz solidarity do Bělehradu osobně. Strana jim však cestu neschválila a oni ji nejprve odvolali. Navíc se sami cestovatelé takové výpravy zalekli. Pak si to vůdčí duch pětice, poslanec Karel Šplíchal, nechal projít hlavou a vyšlo mu, že mise přátelství je přece jenom nevyhnutelná. Vyrazit by chtěl nejpozději koncem tohoto týdne.

Podprahová diplomacie

Hlavní štáb cesty na Bělehrad je v děčínské kanceláři šéfa severočeské ČSSD Jaroslava Foldyny. „Mám tu zemi rád,“ vysvětluje své angažmá majitel kanceláře. „Narodila se tam moje matka, žijí tam příbuzní, mám tam kořeny.“ Jaroslav Foldyna se jako jeden z prvních podepsal před jugoslávským velvyslanectvím pod petici odsuzující spojenecké útoky proti Miloševičovi. „Stydím se za to, že českým prezidentem je Václav Havel, který schvaluje bombardování národa, jenž nás v minulosti nikdy nezradil,“ řekl při té příležitosti. S obdivem a úctou naopak sledoval postoj předsedy konkurenční ODS Václava Klause, jehož heslo „bomby nic nevyřeší“ přijal za své. Foldyna zdůrazňuje, že chystaná cesta nemá žádný politický podtext. Nechce prý demonstrovat příklon k srbské straně. "Jde o to, pomoci trpícím na obou stranách. Mě opravdu mrzí, že v Kosovu dochází k vraždám a vystěhovávání. Já chci ale pomoci i srbským…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte