Kniha spisovatele Jaroslava Putíka Odysea po česku (Prostor, 1992), obsahující autorovy záznamy z let 1971–1989, se stala jednou z prvních v dnes takřka nepřehledné řadě deníkových svazků. V úvodu třísetsránkového paperbacku Putík informoval, že Odysea navazuje na zápisy z let 1968–1970 Odchod ze Zámku. Tento soubor se však samostatné knižní publikace nedočkal.A tak je Odchod ze Zámku běžně přístupný až nyní; nakladatelství Hynek jej vydalo v jednom svazku s reedicí Odysey po česku. Ta byla v Respektu už kdysi recenzována (viz č. 2/93), a proto se zaměřme především na texty z předchozích let. Je to ostatně svědectví hodné zvýšené pozornosti.

Na Dobříš a zpátky

Úplně první záznam vznikl počátkem roku 1968 na zámku Dobříš. Putík vzpomíná na tamější Nový rok, na kocovinou zjihlé spisovatele, kterak se v čele se zasloužilými nájemníky prominentního sídla Drdou a Kainarem slézají po silvestrovské pitce. Autor Městečka na dlani či Němé barikády před Putíka pozvedá ruku se sklenkou sodovky a optimisticky praví: „Jarouši, to bude rok!“ Dějinný paradox této scény se vyjeví na samém konci Odchodu ze Zámku. Jan Drda, který v osmašedesátém zhřešil patetickým protestem proti okupaci, jímž chtěl spasit svou duši, v listopadu 1970 umírá. Tisk povinně mlčí, ale pohřbu se beztak zúčastní množství lidí. Nikdo si přitom nevšímá opodál stojícího Josefa Kainara, který se začal angažovat v…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte