Konec minulého roku byl v mnoha ohledech mezníkem: po pěti a půl letech padla Klausova vláda, začal postupný rozklad ODS a prezident republiky aktivně vstoupil do domácí politiky. Zatímco dosud vystupoval Václav Havel spíše jako strážce ústavnosti a neutrální arbitr vyvažující jednotlivé druhy moci, v době demise vlády bývalé a vzniku vlády Tošovského si jednoznačně vymezil svou autonomní politickou pozici.

Nový kurz

O tom, že nešlo o momentální improvizaci, svědčí úterní tisková konference, z níž vyslal politickým stranám i veřejnosti jasný vzkaz: doba, kdy jsem se zabýval převážně zahraniční politikou, je u konce. Nyní chce aktivně využívat svých ústavních pravomocí a podílet se i na formování vnitřní politiky státu. Za hlavní oblasti zájmu označil bezpečnost, justici, školství a práci na změně ústavy. Politicky se zavázal usilovat o dokončení privatizace, protože nejasné majetkové vztahy - podle jeho názoru - nejvíce podvazují rozvoj hospodářství. Znovu také připomněl svůj návrh z roku 1990 na změnu volebního systému z poměrného na většinový (resp. kombinovaný) a také svou myšlenku o vytvoření tzv. fondu politické kultury, přes který by šly veškeré sponzorské peníze politickým stranám. Z ústavních změn chce usilovat o jasnější pravidla pro řešení politických krizí a o vyjasnění vztahu mezi Poslaneckou sněmovnou a Senátem. Poprvé nahlas doporučil zavést přímou volbu prezidenta, přestože si uvědomuje, jak sám řekl, že to není všelék. Nový kurz…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte