Donekonečna se omílá, že je Senát pojistkou demokracie, že když lidé špatně zvolí do sněmovny, mohou to postupně napravovat. Stejně často se mluví o tom, že je horní komora zbytečná a že nepřesvědčila. Lidé ale mají zřejmě celkem jasno, protože právě Senát použili ve volbách k tomu, aby oběma aktérům „opozičního“ svazku ČSSD - ODS vzkázali, že na jejich fintu nepřistoupili. To by ovšem těžko mohli udělat, kdyby jim k tomu nedala příležitost čtyřkoalice.

Mobilizujte, vy zbabělci

Po červnových volbách a po slavném ujednání tzv. paktu stability mezi Klausem a Zemanem se lidovci i unionisté stali jakoby zbytečnými přívěsky politické scény, od nichž se už v budoucnu nedá nic kloudného čekat. Senátní volby jim ale daly šanci narušit ujednání slibující Česku systém dvou smluvně provázaných a u vesla se čas od času střídajících partají. S úmyslem rozbít tuto smlouvu ostatně čtyřkoalice vznikla a nutno říci, že Luxovi a Rumlovi nic jiného rozumného ani nezbývalo. Z tohoto pohledu nebylo partnerství mezi ODS a ČSSD ukázkou dokonalé taktiky. Skalní příznivci obou stran je možná přijali, ale se zaťatými zuby. Pro ostatní voliče se čtyřkoalice stala možností, jak volit sice negativně, ale bez výčitek svědomí. ODS navíc vehnala řadu voličů do náručí čtyřkoalice tím, jak drze a de facto pohrdavě chtěla lidi znovu utáhnout na už jednou použité nudli. Občané možná skousli opoziční smlouvu, ale podruhé „mobilizovat“ už byla trochu silná káva. Miloš Zeman sice…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte