V pátek 20. listopadu byla v Rusku zaznamenána další z dlouhé a stále pokračující série vražd. Její odezva ale zásadně převýšila ty ostatní. Proč? Obětí se totiž stala mimořádně populární osobnost, poslankyně Galina Starovojtovová, jež si svými neohroženými a na rozdíl od řady jiných politiků neměnnými názory získala úctu nejenom svých přívrženců. Právě konstantnost jejích postojů v zápase o demokratickou tvář Ruska se také mohla stát příčinou její tragické smrti.

Nebyla to loupež

Ačkoliv krvavé „popravy“ nepohodlných bankéřů, novinářů a poslanců prováděli nájemní vrazi (tzv. killeři) již řadu let, smrt Starovojtovové je atypická jak svým provedením, tak nejasností motivů a pozadím. Již v první reakci na tragédii, která vyvolala v ruské společnosti nesporný šok, bylo konstatováno, že motiv zřejmě nespočívá v kriminalitě. Starovojtovová se programově odmítala podílet na „dělání peněz“, charakteristické činnosti pro část ruských politických elit, a až do smrti si podržela image neúplatné obhájkyně lidských práv, zásad demokracie a občanské společnosti. Tím se také stávala stále méně přijatelnou pro antidemokratickou část ruské politické scény, o níž lze jen stěží hovořit jako o jednoznačné menšině. A tím se dostáváme i k motivu vraždy.Galina Starovojtovová byla neúplatná, znala však sílu peněz a využívala ji například při financování svého demokratického hnutí Severnaja stolica (Severní metropole). Financovala a řídila i vydávání stejnojmenného…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte