Konec září proběhl v Izraeli ve znamení velkých svátků. Židé na celém světě slavili Roš hašana (Nový rok 5759) a deset dní poté Jom kipur (Den smíření). Několik tisíc let stará tradice Židům přikazuje, aby se na Jom kipur postili, zpytovali svědomí, vážili své chyby a hříchy a modlili se k Bohu za odpuštění. V Izraeli je ale svátek Jom kipur spojován i s traumatem říjnové či jomkipurové války, jež vypukla 6. října 1973, tedy přesně před 25 lety. Pro tehdy pětadvacetiletý stát to byla v pořadí již čtvrtá arabsko-izraelská válka. Jomkipurová válka je také dosud poslední válkou, v níž šlo Izraeli o holou existenci. (Libanonská válka v letech 1982–84 se odehrávala mimo území Izraele a válka v Perském zálivu v roce 1991 si vyžádala jen velmi málo izraelských obětí.) Toto kulaté výročí ve státě, který letos slavil i 50 let své existence, je též podnětem k bilancím a úvahám na téma, zda se může tragédie této války v nějaké formě opakovat. Nejdříve si však stručně připomeňme, co se tehdy stalo a co jomkipurové válce předcházelo.

Když armáda zaspala

Jako každý rok panoval ráno na Jom kipur 6. října 1973 v Izraeli absolutní klid. V den tohoto největšího židovského svátku se nepracuje, všechny obchody a podniky jsou zavřeny, veřejná doprava ani taxíky a soukromá auta nejezdí, nevysílá rozhlas a televize. I tento den se Židé postili a modlili v synagogách. Většina obyvatel si uvědomila, že se něco děje, až když se odpoledne rozezněly poplašné sirény…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte