„Tohle byla vůbec nejhorší noční můra pro finanční trhy. Teď se to stalo. Je to, jako když někdo nejde k lékaři celé měsíce. Nakonec se k němu rozhodne přece jen jít a dozví se, že má rakovinu. Svým způsobem se mu dokonce uleví,“ řekl novinářům Thier Mallaret, hlavní ekonom firmy Alfa Capital v Moskvě bezprostředně poté, co v pondělí ruská vláda vyhlásila „rozšíření fluktuačního pásma“ ruského rublu. Ten se nakonec propadl z kurzu 6,5 rublu za dolar až na 8,9 rublu za dolar. Koncem týdne pak rubl ukončil svou pouť na zhruba 8 rublech za dolar.

Čas pohrom

Protože je ruská ekonomika poměrně malá a se světem relativně málo provázaná, bude mít devalvace a zmrazení splátek dluhu dopad především - i když vůbec ne pouze - na obyčejné ruské občany. Vzrostou ceny potravin a dováženého spotřebního zboží a životní podmínky obyčejných Rusů se na dlouhou dobu zhorší. Obavy z vývoje politické situace v Rusku znepokojují svět především. Sociální bouře hrozí zejména z toho důvodu, že mnozí ruští dělníci, učitelé a státní zaměstnanci nedostávají zaplaceno celé měsíce a teď se jejich situace ještě zhorší.Další z velkých potíží je ohlášené zmrazení splátek podnikových a bankovních dluhů v cizích měnách. Paradoxní je, že zákaz platí i pro ty dlužníky, kteří by splácet úvěry zahraničním věřitelům mohli. V očích světa se tak stanou nedůvěryhodnými také podniky a banky, které jsou zcela zdravé, což může ruskou ekonomiku dále poškodit.To ale není vše, čeho se musí svět…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte