V neděli 21. prosince zvítězil v srbských prezidentských volbách Milan Milutinovič. Po novém černohorském prezidentovi Milo Djukanovičovi (viz Respekt č. 44/97) je teprve druhou neokoukanou tváří na čele postjugoslávských republik. „Stará garda“ republikových hlav, známá již z roku 1990, se s výjimkou černohorského Momira Bulatoviče stále drží u moci. I Miloševič jen přesedlal z republikového prezidenta na svazového, ale zůstává mocným mužem v Bělehradě. Udělejme si určitou inventuru.

Slovinsko: jsme z toho venku

Slovinsko se jako jediná postjugoslávská republika vymanilo z osidel nacionalismu a zavedlo fungující pluralitní demokracii. Navzdory tomu má prezident Milan Kučan v rámci své země zřejmě nejpevnější postavení ze všech svých bývalých kolegů. O jeho vlivu svědčí i skutečnost, že byl loni bez problémů zvolen potřetí slovinským prezidentem, byť ústava umožňuje pouze dvojí mandát: odvolal se na to, že poprvé byl zvolen ještě před osamostatněním Slovinska.

Kučan je prezidentem nadstranickým, který hraje na politické scéně fakticky úlohu rozhodčího mezi zhruba stejně silnými bloky, liberálním a konzervativním. Jeho moc je ovšem v prvé řadě založena na paralelní struktuře - jednak na bloku špičkových manažerů strategických státních podniků a bank, jež stále nejsou privatizovány, jednak na síti slovinské diplomacie a špiček v soudnictví až k Ústavnímu soudu:…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte