S velkou slávou a potleskem přijali lidovci o minulém víkendu novou sociální doktrínu své strany. A vzhledem k tomu, že lidovci mají reálnou šanci být prakticky v každé příští vládě, nejde o zanedbatelnou věc. Ten, kdo se ale domníval, že se ze schváleného dokumentu dozví, co Luxova strana vlastně v sociální oblasti chce, bude nutně zklamán. Pětadvacetistránkový text totiž obsahuje v podstatě samé obecnosti a ze všeho nejvíc působí dojmem učebnice, nebo spíše výčtu jakýchsi slovníkových hesel. Něco z něho však přece jen vyčíst lze.

Nic konkrétního

Z dokumentu plného obecných, nekonkrétních frází už na první čtení dýchá patos. Dozvíme se zde například, co to je úcta k člověku („…je zdrojem odpovědnosti, bez které není myslitelná svoboda…“), co je to solidarita („…uznání, že člověk nežije ve společnosti izolovaně…“) nebo lidská práce („…je zdrojem a nástrojem pro vytváření duchovního a hmotného bohatství…“). Stejně nekonkrétně jsou zformulována i další hesla, jako například odpovědnost nebo sociální spravedlnost. Co vlastně lidovci chtějí, z textu nevyplývá. Dál zůstává hádankou, zda podporují, či odmítají projekt radikální reformy penzijního systému, tedy přechodu ze systému průběžného financování na systém fondový. Nedozvíme se ani to, jak si KDU-ČSL představuje výši daně z příjmů nebo jaký je její názor na progresivní zdanění. Nejasné je i to, zda lidovci nadále chtějí, či nechtějí plošné přídavky na děti. Dokument zkrátka připomíná…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte