Albánie je dnes zkumavkou pro světové politology i politiky. Jak z naprostého chaosu vytvořit alespoň jakž takž fungující organismus? Po zimních nepokojích v zemi a dubnovém zásahu mezinárodních jednotek se všichni soustředili na volby. Ty se staly samospasitelným sloganem, který měl Albánii vyvést z krize. Předminulou neděli, pouhé dva měsíce po vylodění cizích vojáků, skutečně proběhly. Ale přinesly vyjasnění poměrů či náznak změny k lepšímu? Při pohledu na agenturní zprávy a záběry v televizi je na místě skepse.

Pod hlavněmi samopalů

Vezměme si MF Dnes z minulého týdne. V pondělí cituje nedělní slova Franze Vranitzkého, zmocněnce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a hlavního garanta voleb: „Práce je hotova, volby mohou proběhnout.“ V úterý se ale na titulní straně dočteme, že volby „provázelo několik incidentů, při nichž zahynuli čtyři lidé včetně člena volební komise“. Nicméně na straně 7 téhož vydání stojí, že „volby probíhaly podle hodnocení mezinárodních pozorovatelů poměrně regulérně“. Hned ve středu je vše jinak: „Mezinárodní pozorovatelé váhají, zda mají považovat hlasování za zcela regulérní, a situace v zemi je napjatá.“ Ale o několik řádků níže Franz Vranitzky volby vítá jako „první krok k normalizaci v této chaotické balkánské republice“. MF Dnes nedělá ze čtenářů hlupáky, jen reprodukuje nejistotu a protichůdné výroky kompetentních lidí.

Soudný člověk se zdráhá věřit, že v zemi, jejíž značnou část ovládají nikým…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte