Navzdory mnoha příslibům vše nasvědčuje tomu, že ani letos se v Maďarsku finanční odluka státu od církví nepohne o jediný krok. Vinu za tuto situaci nese jednoznačně sociálně liberální Hornova vláda, která vůči církvím vede, jak nedávno napsal deník Új Magyarország, politiku „českých úniků“.

Ano restitucím

Rozhodnutím Antallovy vlády z roku 1991 získaly tzv. velké církve v Maďarsku (katolická, kalvínská, luteránská a židovské obce) právo na navrácení majetku zabaveného v dobách komunismu. Dva roky nato byla vypracována koncepce finančního osamostatnění církví od státu. Ta však už před volbami v roce 1994 nestihla získat právní formu.Expozé Hornovy vlády však obsahovalo slib rychlé regulace vztahů státu a církví i ve finanční rovině. Několik měsíců nato podali poslanci vládní koalice v této věci konkrétní návrh. Podle něj měly být církve působící v Maďarsku živy z 1% daně z osobních příjmů občanů. Přitom by každý Maďar sám rozhodoval, která církev má zmíněnou částku dostat, podobně jako je tomu už dlouho v případě tzv. cílené daně na neziskové organizace. (Nevěřící by ji měli poukazovat na charitativní účely.) Tomuto návrhu se dostalo podpory „velké čtyřky“, vláda jej však zamítla, aniž by zveřejnila jakékoli odůvodnění.

Blahoslavení chudí

Místo toho vyzval premiér Horn v květnu 1995 katolickou, kalvínskou a luteránskou církev, aby „s ohledem na ekonomickou situaci země“ zmírnily své majetkové nároky, k nimž je…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte