Scénář, ke kterému došlo v případě České pojišťovny, je dostatečně známý: aniž se vláda kdykoli zabývala privatizací tohoto finančního impéria, k jeho odstátnění přece jen došlo. Stačila k tomu „atmosféra krize“ spojená s případem Kreditní banky Plzeň: stát a polostátní banky si jednoduše „prohodily“ balíky svých akcií se soukromou firmou PPF (První privatizační fond) výměnou za později neplněné sliby (podrobněji viz Respekt č. 34č. 35). Tím, zdá se, ale podobné privatizační hry v Čechách nemusí skončit. Už nějaký čas je známo, že Investiční a Poštovní banka (IPB) a její investiční skupina jsou kontrolovány společnostmi napojenými na současný management. Další velké překvapení se pak zrodilo před čtrnácti dny: skupina Motoinvestu již de facto kontroluje 16–18 % akcií České spořitelny.

Stačí vyvolat krizi

Jak představitelé Fondu národního majetku, který drží 45 % akcií tohoto finančního ústavu, tak management České spořitelny zatím tvrdí, že opakování privatizačního scénáře podle vzoru pojišťovny tentokrát nehrozí. Jistě: pozice státu je v České spořitelně podobně jako například v Komerční bance silnější a stabilnější, než tomu bylo v pojišťovně. Jenomže „nebezpečí“ nelze podceňovat. Postavení státu v pojišťovně se přece před rokem zdálo být stejně jisté a stabilní jako dnes ve…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte