V literárním světě vzbudil před několika lety pozornost bestseller Josteina Gaardera (1952) Sofiin svět. Jen v samotném Německu se prodalo přes milion výtisků, velký ohlas ale měla kniha v nejrůznějších částech světa. Byla hned dvojnásobně předurčena k tomu, aby se bestsellerem nestala: je to kniha pro mládež a pojednává o dějinách filozofie. A ještě navíc ji nenapsal uznávaný literát, ale prachobyčejný učitel ze zapadlého západonorského fjordu. Překladatelka Jarka Vrbová nabízela různým nakladatelstvím knihu několik let, až se jí ujala malá slovenská Knižná dielňa Timotej z Košic.

Dětský úžas filozofa

Setkala se s Josteinem Gaarderem roku 1990 na lidové vysoké škole u Bergenu, kde hned po svém univerzitním studiu začal učit filozofii. Hustá síť lidových vysokých škol je zájemcům k dispozici po celé Skandinávii. Staví na myšlenkách Dána Grundtviga, který chtěl zpřístupnit vyšší vzdělání komukoli, kdo - bez ohledu na věk - po něm touží a z různých důvodů nemá možnost navštěvovat univerzitu. V takových školách odjakživa vládne duch tolerance, dobrovolnosti a touhy po vědění. Gaarder tam tedy mohl vykládat filozofii netradičně, a některé filozofy se mu dařilo představovat pozoruhodně názorně. Zastává názor, že člověk má znát historii vlastního druhu, jehož výsadou je myšlení. Má vědět, o čem přemýšleli lidé před ním, jak byly některé myšlenky zákonitě poplatné době, zatímco základní otázky našeho myšlení, charakterizované snahou jít do hloubky…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte