Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

Jen špatná literatura dokáže změnit svět

MARCEL REICH-RANICKI je v německých médiích nazýván „německým literárním papežem“. Vděčí za to především diskusnímu pořadu Literární kvartet, který koncem 80. let prosadil do stálého repertoáru druhého televizního programu (ZDF). Podařilo se mu v něm z literární kritiky učinit něco na způsob intelektuální show, získat mimořádnou sledovanost, a dokonce oživit zájem čtenářů o novou německou beletrii. Dá se říci, že kritik Reich-Ranicki je v Německu mnohem známější než velká většina tamějších spisovatelů.

Narodil se v roce 1920 v polském Wloclawku. Vyrůstal v Berlíně, odkud byl v roce 1938 jako cizinec, navíc židovského původu, deportován do Polska. V letech 1940–43 přežil poměry ve varšavském ghettu, odkud se mu později podařilo uprchnout a válku přečkat ilegálně ve Varšavě. Přežil díky polskému rolníkovi, který Reicha-Ranického s jeho budoucí ženou našel kdesi v úkrytu a rozhodl, že dva lidi, které Hitler odsoudil k smrti, on, prostý člověk, „odsoudí“ zpátky k životu. (Tento dramatický příběh literárně zpracoval Günter Grass v románu Z deníku šneka.) Po válce pracoval Reich-Ranicki krátce jako konzul Polské lidové republiky v Londýně. (K této etapě jeho života se pojí loňská aféra, kdy byl nařčen z údajné spolupráce s polskou tajnou službou. I přes značnou pozornost německých sdělovacích prostředků se obvinění nepodařilo prokázat a vše skončilo do ztracena.) V polovině 50. let byl během politických čistek vyloučen z…
28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte