Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Nic nedělat a čekat

I ti největší příznivci české armády a ministra Holáně museli o své víře v posledních měsících zapochybovat. Důvodem jsou spory o armádní zakázky. Minulý týden to pochopili i poslanci parlamentu a na doporučení Oty Fejfara (ODS) přijali usnesení, v němž žádají vládu, aby zastavila modernizaci letounu Mig-21 a tanku T-72.

I ti největší příznivci české armády a ministra Holáně museli o své víře v posledních měsících zapochybovat. Důvodem jsou spory o armádní zakázky. Minulý týden to pochopili i poslanci parlamentu a na doporučení Oty Fejfara (ODS) přijali usnesení, v němž žádají vládu, aby zastavila modernizaci letounu Mig-21 a tanku T-72. Obnova ruských letadel je prý z „technického i politického hlediska nesmyslná“, a pokud jde o tank T-72, sněmovna je přesvědčena, že došlo k zmanipulování soutěže na modernizaci systému řízení palby. Po nedávných výhradách ministrů ke koncepci přestavby armády tak Holáň utrpěl další porážku.

Mít své lidi

Nejprve základní fakta. Předně Ministerstvo obrany dodnes nedokáže přesně odpovědět na otázku, kolik soutěží vlastně vyhlásilo. Odůvodňuje to tím, že výběrová řízení se konají i na nižších úrovních a ministerstvo si nevede statistiku. Co je však nejdůležitější, pět největších zakázek má sice své formální vítěze, výsledky jsou ale neustále zpochybňovány a ministr již také dva z těchto tendrů zrušil. V jednom případě (šlo o výběrové řízení na dodávku kotelen) dva členy výběrové komise dokonce vyšetřuje policie pro podezření z korupce.Armádní zakázky představují pro každého podnikatele dlouhodobý a pravidelný zisk. Je proto pochopitelné, že poražení vždy napadají vítěze. Dnes už však i Holáň uznává, že prakticky ani jeden tendr se neobešel bez závažných chyb. „Na výběr firem mám své lidi, mě to takřka obtěžuje,“ řekl nedávno nervózní…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2599
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte