Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Holáň pilně škrtal

Vilém Holáň splnil úkol a v půli prosince odevzdal vládě přemalovaný obraz, jak by měla česká armáda vypadat za deset let. Původní koncepci mu před měsícem premiér hodil na hlavu s tím, že je sice pěkná, ale nikdo ji nedokáže zaplatit.

Vilém Holáň splnil úkol a v půli prosince odevzdal vládě přemalovaný obraz, jak by měla česká armáda vypadat za deset let. Původní koncepci mu před měsícem premiér hodil na hlavu s tím, že je sice pěkná, ale nikdo ji nedokáže zaplatit. Ministr měl na vybranou: buď začít úplně od začátku - nově definovat naše ohrožení a strategii obrany, anebo škrtat a gumovat v odmítnutém díle. Vybral si druhou možnost. Spolu se skupinou nejbližších spolupracovníků vylepšil existující dokument řadou úsporných opatření. Vláda či ekonomičtí ministři se budou jeho návrhem zabývat počátkem roku.

Nad uměním spadla klec

Klaus před měsícem konstatoval, že je mu jedno, zda armáda ušetří na zbraních, či na vojácích. Holáň se pro jistotu rozhodl šetřit na obojím. Vojenští stratégové mu prý spočítali, že na obranu republiky stačí čtyřicet tisíc mužů ve zbrani. Z tohoto faktu celá koncepce vychází. Pokud totiž představuje mírový stav armády zmíněný počet vojáků, v případě válečného konfliktu jich musí být - alespoň podle všude na světě uznávaných pouček - třikrát víc. Množství zbraní tedy musí být tak velké, aby se v případě války dostalo na každého mobilizovaného záložníka. Kolika tanky, letadly či děly bude ale armáda za deset let disponovat, Holáň neupřesňuje.Nová koncepce respektuje fakt, že vojsko nedostane z rozpočtu víc než dvě a půl procenta hrubého domácího produktu (28 miliard, což je zhruba o osm miliard méně, než ministr výhledově požadoval pro rok 1997). Dokument…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2600
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte