Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

Aby člověk věděl, na čem je

Rozhovor s Danou Němcovou.

DANA NĚMCOVÁ (* 1934 v Mostě) působila po studiu na Filozofické fakultě UK působila jako psycholožka v poradně pro děti s vadami řeči a sluchu a v poradně pro vysokoškoláky, v letech 1977–89 se živila převážně jako uklízečka. Byla mluvčí Charty 77, podílela se na činnosti Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, za což byla roku 1979 (po šesti měsících pobytu ve vazbě) odsouzena na dva roky podmíněně. V letech 1989–92 byla poslankyní Federálního shromáždění. Stála u zrodu Poradny pro uprchlíky a pracuje v ní jako psycholožka. Je matkou sedmi dětí a babičkou dvaceti vnoučat.

Jak jste se dostala k uprchlíkům?

Nejdřív jsem pomáhala těm, kteří utíkali odtud. Pak u nás jednou koncem roku 1989 zazvonil v půl třetí ráno zvonek. Takhle k ránu předtím chodívali estébáci, ale teď stála za dveřmi kubánská rodina: muž, těhotná paní, malé dítě. Žili už delší dobu v Čechách a Castrova ideologie se jim vzdálila. Viděli v televizi Dientsbiera, jak velkými nůžkami stříhá dráty na hranicích, tak si je taky koupili a chtěli se prostříhat do Rakouska. Jenže ty dráty ještě signalizovaly, policie jim zabavila pasy a bylo jasné, že skončí na kubánské ambasádě. Právě z toho ale měli hrůzu a naše republika jim nemohla poskytnout dostatečnou ochranu, protože jsme ještě neměli zákon o uprchlících.Nějaký čas u mne bydleli, a pak jsem prostřednictvím Ministerstva vnitra vyjednala, že se vydáme bez dokladů na rakouské hranice. V atmosféře po listopadu bylo…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte