Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Kdo koho udával

Možná na sklonku příštího roku, ale spíše až v roce 1997 se konečně dozvíme, jaké informace o nás shromáždila Státní bezpečnost. Podle posledních průzkumů IVVM to ale dnes zajímá pouhých šest procent dospělé populace.

Možná na sklonku příštího roku, ale spíše až v roce 1997 se konečně dozvíme, jaké informace o nás shromáždila Státní bezpečnost. Podle posledních průzkumů IVVM to ale dnes zajímá pouhých šest procent dospělé populace. A pokud zůstaneme u slovníku statistických čísel - jenom každý desátý ze zájemců o materiály, které by na něj eventuálně mohla vést StB, bude uspokojen. Ministerstvo vnitra má totiž k dispozici šedesát tisíc spisů, vedených StB na „nepřátelské osoby“. Většina lidí, kteří mají pocit, že se za vlády komunistů stali objektem zájmu státní policie, bude tedy zklamána.

Kabinet minulý týden schválil paragrafované znění zákona o zpřístupnění svazků StB. Podle poslanců by se sněmovna mohla návrhem zabývat ještě do voleb. Celá záležitost má ale i tak skluz. Zásady zákona vláda odkývla už loni v listopadu; tehdy se očekávalo, že svazky budou přístupné do roka, tedy letos v prosinci.

Ve Spolkové republice mají ke spisům bývalé tajné policie NDR (Stasi) přístup i novináři. V naší republice bude moci nahlédnout do dokumentů StB pouze občan, na kterého byly spisy vedeny. V materiálech - na rozdíl od původního vládního návrhu - nebudou začerněna jména udavačů a spolupracovníků Státní bezpečnosti a „nepřátelské osoby“ se pravděpodobně dočkají nemilých překvapení. Zjistí třeba, že na ně donášel bratr či vlastní děti. Několik desítek spisů zůstane podle expertů utajeno - půjde o osoby podezřelé svého času z terorismu nebo pašování drog; v těchto případech jsme…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2605
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte