Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Počkejte na operačním stole

"Při současných platech budou mít o studium medicíny zájem pouze lidé druhé kategorie," upozornil před časem místopředseda České lékařské komory MUDr. Miroslav Čerbák. Jeho varování je neúplné.

„Při současných platech budou mít o studium medicíny zájem pouze lidé druhé kategorie,“ upozornil před časem místopředseda České lékařské komory MUDr. Miroslav Čerbák. Jeho varování je neúplné. Doktorům kromě peněz chybí i další poznávací znak společenské elity: přísnost k pokleskům svých kolegů. Nejčerstvější doklad poskytl koncem minulého měsíce jihočeský Tábor. Primář tamní ortopedie MUDr. Libor Luňáček byl podmínečně odsouzen k šesti měsícům vězení: jeho profesní chyba zavinila smrt pacientky. O kariéru ale nemusí mít nejmenší obavy. „Chybu může přeci udělat každý,“ vysvětluje MUDr. Alena Štrétová, donedávna ředitelka táborského špitálu, skutečnost, že primář zůstává i přes soudní verdikt v čele ortopedie. Pro lepší orientaci dodává: „Doktor Luňáček je odborník, jehož umění daleko překračuje hranice našeho okresu.“

Sto hodin čekání

O tom, že případ primáře Luňáčka skutečně vybočuje z okresního měřítka, není pochyb: jde o prvního lékaře, který byl v historii České republiky odsouzen za své profesní pochybení. Připomeňme v krátkosti, oč jde: V říjnu 1993 byla na táborskou ortopedii přivezena pětapadesátiletá Emilie Jesenská. Do nemocnice ji poslal praktický lékař s podezřením na zánět kyčelního kloubu. Pacientka trpěla horečkami a její stav se zhoršoval. Ortopedi si jí ale nevšímali a během pěti dnů nenasadili ani antibiotika. Po pěti dnech upadla do bezvědomí a musela být převezena na metabolickou jednotku. Teprve šestý den začal primář Luňáček…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

Martin Kontra
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 391
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte