Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

O labuti, štice a rakovi

Čím více se blíží ruské parlamentní volby, tím menší je chuť prognostiků tipovat jejich vítěze. Již nyní se množí náznaky, že absolutního, či jenom výrazného úspěchu nedosáhne ani jedna z kandidujících stran a hnutí. Rozhodně nezvítězí ruská společnost.

Čím více se blíží ruské parlamentní volby, tím menší je chuť prognostiků tipovat jejich vítěze. Již nyní se množí náznaky, že absolutního, či jenom výrazného úspěchu nedosáhne ani jedna z kandidujících stran a hnutí. Rozhodně nezvítězí ruská společnost.

Emoce pro Žirinovského

Ivan Rybkin, současný předseda Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu, a zároveň lídr bloku levého středu, jehož šance jsou malé, již dříve navrhoval snížit pětiprocentní klauzuli na 3 %. Nemusíme mít přílišnou fantazii, abychom si dokázali představit důsledky: v takovém případě by Dumu ovládl nereprezentativní shluk poslanců se zcela protichůdnými a neslučitelnými názory. Avšak zároveň můžeme pochopit důvody pro Rybkinovu snahu. Řada politiků se obává, že podle nynějších pravidel se v Dumě ocitnou jen nejsilnější strany a že v ní budou hrát značnou roli komunisté a Žirinovského „liberální demokraté“.Podobné názory zastává i Jegor Jakovlev, bývalý šéfredaktor Moskevských novostí, poté šéf ruské televize a dnes šéfredaktor prestižního listu Obščaja gazeta. Za své nedávné návštěvy Prahy hovořil o Jelcinově sklonu k autokracii i o tom, že lídři ruských stran odmítli společný dialog. Proto se prý barnumská předvolební kampaň neproměnila v dělnou diskusi, ale v nekonečný seriál nabubřelých monologů, které se zpravidla obracely na voličův cit, ne na rozum. Tolik Jakovlev.Převládnou-li emoce, pak bodují největší populisté. Dřívější přehledy hovořily o postupném poklesu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte