Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Místo otevřenosti počítání mrtvol

Už někdy od jara probíhají na různých úrovních česko-německé rozhovory o společném prohlášení, které by mělo uzavřít obtížné problémy minulosti. O jejich průběhu se české veřejnosti dostává zpráv méně než skromných a více než dvojznačných.

Už někdy od jara probíhají na různých úrovních česko-německé rozhovory o společném prohlášení, které by mělo uzavřít obtížné problémy minulosti. O jejich průběhu se české veřejnosti dostává zpráv méně než skromných a více než dvojznačných. Má to být prohlášení vlád, nebo parlamentů? Jaký je současný stav jednání necelý měsíc před koncem roku a sedm měsíců před českými volbami? Na české straně panuje spíš optimismus, Němci (naposledy spolkový kancléř) jsou podstatně skeptičtější. Čeští politikové (před časem premiér, pak zase místopředseda parlamentu) utrousí čas od času několik vstřícných slov a vzápětí je dementují. Atmosféra neplodného tajnůstkářství nemůže nakonec u mnoha lidí nevzbudit dojem, že se na ně šije nějaká bouda.

Čísla nejsou všechno

Do této situace zazněla jako vítězné fanfáry zpráva, že se společná česko-německá komise historiků shodla na počtu obětí „odsunu“: nebylo jich dvě stě dvacet tisíc, jak uvádějí sudetští Němci, ale jenom čtyřicet tisíc. Český tisk to prezentoval takovým způsobem, jako kdyby se české diplomacii podařilo snížit dluh u SRN z dvou set dvaceti miliard marek na pouhých čtyřicet miliard. Ve skutečnosti moc důvodů pro jásot není: čtyřicet tisíc je pořád ještě dost slušné číslo. (Mimochodem: generál Pinochet má na svědomí desetkrát méně lidských životů, a i když tím nemá být jeho činnost omluvena, dává tento údaj naše revolucionáře z let 1945–46 do správné společnosti.) Ale i kdyby během vyhnání nebyl ani jedinému…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte