Otázka, jak financovat církve, se na první pohled zdá být otázkou technickou, případně politickou. Představitelé církví vyjádřili nedávno nesouhlas s vládní myšlenkou tzv. církevních bonů a požadovali daňové asignace. Jejich postoj a koneckonců i většina komentářů zakrývá to nejpodstatnější: že jde o vnitřní problém církví samotných, respektive věřících. Nejvíce to platí pro církev katolickou. Když kardinál Vlk obhajoval daňové asignace, vyjádřil se v tom smyslu, že by pro církev byly výhodnější, protože by umožňovaly přispívat i sympatizantům, kteří jinak do kostela nechodí. Tedy jinak řečeno: jsme pro takový systém financování, který by církvi přinesl nejvíce peněz, a nikoli pro takový, který by byl nejčestnější a který by vyjevil pravdu o praktickém významu a síle církve jak v životě společnosti, tak jednotlivců. Kámen úrazu totiž spočívá v neochotě přiznat si cosi elementárního, že totiž provoz církve by měli financovat věřící a nikoli stát nebo daňoví poplatníci.

Katolíci a desátek

Dnešní situace - nahlíženo zevnitř církve - je ostudná a nepřijatelná ve dvou ohledech. Jednak se církev de facto nechává vydržovat od ateistů, jednak je propojená se státem, a tedy na něm závislá. Ani církevní bony, ani daňové asignace by na této situaci nic zásadního nezměnily, pouze by ji učinily méně zjevnou. V prvním případě by si lidé kupovali na farách tzv. bony, to jest potvrzení o zaplacení určité částky, a na jejich základě by si pak na konci roku mohli…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte