Britský týdeník The Economist přinesl ve svém vánočním čísle rozsáhlou analýzu, která se snaží zmapovat to, co ekonomové vědí o racionalitě a iracionalitě lidského chování a jak jsou těmito poznatky schopni obohatit ekonomickou teorii a praxi. Pokušení, strach, nedostatek sebekontroly, lítost, snaha držet krok s módou, víra, přílišné sebevědomí, zlozvyky, to vše je nedílná součást každodenního života, ale není to zatím součást každodenního uvažování ekonomů. Většina jejich teorií totiž dosud předpokládá, že člověk je bytost rozumná, a proto má tendenci ignorovat důsledky chování, které může být či je naprosto iracionální.

Důslednost a racionalita

Právě tuto skutečnost zdůrazňuje i většina běžných kritiků ekonomie jako vědní disciplíny: ekonomie prý vůbec nerozumí tomu, proč lidé dělají to, co dělají a většinou dehumanizuje homo sapiens na homo economicus, tedy stvoření, které je jenom o něco málo více než robot, brutálně naprogramovaný vydělávat pokud možno co nejvíce peněz. Ve skutečnosti je ale chyba - zdůrazňuje The Economist - plést si to, co ekonomové považují za racionalitu, s bezcitnou touhou po zisku. Řada ekonomických modelů normálně předpokládá, že člověk je často motivován i něčím jiným než vidinou materiálního bohatství: volným časem, láskou či altruismem.Když ekonomové mluví o racionalitě, míní tím především skutečnost, že rozhodování lidských bytostí je řízeno jejich vlastním zájmem. To samozřejmě neznamená automaticky sobectví -…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte