Za jeden z největších triumfů dva týdny staré „svačinové stávky“ považuje její organizátor - vedení Českomoravské komory odborových svazů - postoj odborářské buňky na ministerstvu financí. Na Kočárníkově úřadu se sice nestávkovalo, ale tamní organizace se ke stanovisku Komory připojila souhlasným dopisem. Jedná se o první veřejně deklarovaný protest odborářů respektive úředníků ve státní správě vůči státu - svému zaměstnavateli. Snad proto šéf Komory Richard Falbr veřejně projevil starost o jejich osud: prý si už „ohlídá“, aby nikdo na ministerstvu nebyl pronásledován.

Z osmi set zaměstnanců ministerstva financí je v odborech organizováno víc než šedesát procent. Když se po stávce začalo hovořit o jejich dopisovém souhlasu, vypukl ve členské základně poprask. Celý text, tvrdí odboráři z financí, v naprosté tajnosti sestavilo a odeslalo deset funkcionářů závodního výboru. Řadoví členové se o všem dověděli až poté, co byla kopie listu vyvěšena u vchodu do závodní jídelny. „Jednali naprosto svévolně a neoprávněně a já mám pocit, že vlastně vůbec nevěděli, co dělají,“ komentuje dnes čin svých předáků odborářka a současně vedoucí tiskového oddělení ministerstva Ludmila Nutilová. Jejich názory prý ani ona ani ostatní odboráři na ministerstvu nesdílí. Proto odboráři své zástupce požádali o vysvětlení; ti si vzali čas na rozmyšlenou do konce tohoto týdne.

Podle členky závodního výboru Vlasty Jandové nešlo v dopise o nic jiného než o „právo vyjádřit vlastní názor“. Je…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte