Transformační pětiletka

Stáváme se samostatnými, od státu však čekáme stále hodně

Sociologický ústav AV ČR ve spolupráci se Střediskem empirických výzkumů (STEM) každoročně od května 1990 pořádá výzkum nazvaný „Ekonomická očekávání a postoje české společnosti“ (poslední šetření se uskutečnilo minulý měsíc). Dík takto získaným údajům lze poměrně přesně mapovat proměňující se vztah české společnosti k probíhající transformaci, respektive analyzovat výkyvy a setrvalé tendence veřejného mínění. Podívejme se, co získaná data ukazují.

Kapitalismus po česku

Jako nevyhnutelné dědictví minulosti nám po listopadu 89 zůstalo stigma nízké kvalifikace a malé schopnosti adaptace. Proto také lidé na počátku transformace projevovali značné obavy, zda se dokáží přizpůsobit tržní ekonomice, měli strach, jak obstojí jejich znalosti a schopnosti ve střetu s náročnějšími požadavky. Na počátku reformy, v červnu 1991, vyjadřovalo 42 % aktivně pracujících lidí pochybnosti o dostatečnosti své kvalifikace a 56 % obavy o osud svých podniků. V průběhu následujících let se situace změnila: dnes již pouhá čtvrtina populace cítí obavy spojené se svou kvalifikací a o osud své firmy se obává necelá třetina (30 %) našich spoluobčanů. Co je však důvodem této změny, když styl práce se změnil jen výjimečně? Dílem se zvýšila sebedůvěra společnosti, respektive její schopnost vyrovnávat se s tvrdšími podmínkami, částečně jde ale i o to, že jsme si kapitalismus jaksi…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte