Medvědi na řízky a puma do ložnice

Český zvířecí ráj před bankrotem

V časech, kdy české zoologické zahrady nedostávají peníze ani na rok dopředu a v polovině roku je před naprostým krachem zachraňuje vláda mimořádnými dotacemi, znamená přírůstek i těch nejvzácnějších „exponátů“ jediné - hladový krk navíc. Proto zní pravděpodobně výrok, kterým dnes už bývalý ošetřovatel pražské zoo Jan Ryška komentoval pocity svých kolegů při nedávném narození hrošího mláděte: "Byli by nejradši, kdyby chcípnul."Pro velké finanční krize mají tuzemské zahrady zvířat prostý recept. Jednoduše pohrozí, že rozprodají své chovance a celý podnik zavřou. Na příslušných úřadech vzápětí vypukne panika. Návštěva zoo u nás stále ještě patří k oblíbeným rodinným zábavám, takže se nakonec nějaké veřejné peníze vždycky najdou. Odpůrci takové politiky ovšem argumentují, že zájem občanů o výlety ke klecím není zase až tak horký: v relativně známém safari Dvůr Králové klesla návštěvnost za poslední čtyři roky o polovinu, v pražské zoo o čtvrtinu. Proto by eventuální likvidace některých zahrad nepředstavovala žádnou katastrofu. Ostatně podle řady odborníků je třináct zoo na tak malou zemi neúnosně mnoho.

Spokojení se množí

Zoolog Národního muzea RNDr. Miloš Anděra je toho názoru, že „úspěšné rozmnožování“ je známkou spokojenosti zajatého zvířete. Pokud se bytost množí, biologicky nestrádá. O psychickém stavu tvora za mřížemi hovoří pan Anděra rezervovaně a odmítá jej…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2209

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte