Klikaté cesty italské pravice

Liberál Berlusconi se potýká s odporem v táboře vítězů

Jarní vítězství pravice v italských parlamentních volbách sice prozatím nepřineslo politickou stabilitu, kterou země po dvouleté bouři potřebuje, ale udělalo definitivní tečku za tzv. první republikou. V politických a kulturních kruzích Itálie padla nejméně třicetiletá tabu. O rozruch na scéně se povětšinou staral šéf Ligy severu Umberto Bossi, jenž své vládní spojence častoval výrazy jako „převlečené staré struktury“ (rozuměj Berlusconi) či „fašističtí kati“ (rozuměj Národní aliance). Nicméně jeho každodenní polemika doposud nepřinesla zásadní novinky a návrh federalistické reformy státu má být předložen až na podzim. Všem je jasné, že výpady Ligy vůči Berlusconimu jsou zoufalou snahou bránit se proti rostoucí moci premiéra a jeho hnutí Forza Italia. Takto se chápe i Bossiho pošilhávání po levicové opozici a velká shovívavost bývalých komunistů k jeho slovním výstřelkům. Skutečnou novinku představuje rehabilitace italské pravice a ztráta vlivu levice v kultuře, školství a částečně v masmédiích.

Vítězství jako revanš

Samo slovo „pravice“ se v Itálii od konce druhé světové války až do předvčerejška krylo s pojmem „fašismus“ a „diktatura“. A tak i antikomunistické občanské strany, jako liberálové či republikáni, se označovaly za centristické - aby je někdo náhodou nepovažoval za stoupence diktatury. S kulturní hegemonií levice, která v sedmdesátých letech…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte