Prostor k etnickému vyčištění

Na rozdíl od velké části Izraelců, kteří buď věří v úspěch mírového procesu, anebo alespoň souhlasí, aby experiment pokračoval, byť s nezaručenou perspektivou, lidé z osad na Západním břehu Jordánu vnímají dohodu s OOP mnohem více jako hrozbu.Předsedou Rady židovských obcí v Judeji, Samaří a pásmu Gazy, která osadníky sdružuje a reprezentuje, je Israel Harel. Liberální Izraelci o něm mluví jako o člověku, jehož názory jsou jim vzdálené, ale který je dokáže jasně a s příslušnými argumenty podat. A dodávají, že přes názorovou rozdílnost si Harela váží a respektují ho.

„Uvidíme, co bude“

Harel ostře kritizuje vládu především proto, že uznáním OOP „přiznala právo jiného národa na své území“. Smlouvu s OOP pokládá za nelegitimní, protože v Knesetu byla schválena díky hlasům arabských poslanců. „Jako kdyby Slováci rozhodovali, kde bude české hlavní město,“ říká Harel. "Toto hlasování ukončilo diskusi, která existovala v sionistickém hnutí přes 80 let, a rozhodli ji antisionisté. Podle zákona je to v pořádku, Izrael je demokracie. Ale drúzský člen Knesetu se zdržel hlasování; rozuměl tomu, že je drúz a že v této věci jde o diskusi mezi sionisty. Zatímco ostatní arabští poslanci prohlásili, že Arafát je jejich vůdce, že dostávají instrukce z OOP, a hlasovali. OOP tedy vlastně rozhodovala o sionistickém hnutí."Smlouva ovšem platí a Harel to přijímá jako fakt. Mír s Palestinci by byl podle něj pro osadníky přijatelný, kdyby…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte