Šest triků proti cizincům

Mnozí Češi vidí v Rakousku stále ještě vzor společnosti, která je odhodlána přijímat pronásledované a ohrožené z ciziny. Působí tu zkušenost roku 1956, kdy byli velkoryse přijímáni uprchlíci z Maďarska, roku 1968 (ačkoliv tehdejší rakouský ministr zahraničí Waldheim chtěl budovu pražské ambasády vyklidit) a také roku 1989, kdy si Maďarskem, Rakouskem a Německem prorazilo cestu koryto, jímž proudily zástupy lidí zpoza berlínské zdi.Nyní je všechno jinak a Rakousko se dostalo na předvoj evropského zavírání hranic. Zákony o zaměstnávání cizinců, o cizinecké policii, o pasech, o azylu a o pobytu vyvolávají silný pokles počtu cizinců, azylantů a uznaných uprchlíků. Na tomto poklesu se zvláště podílí i několik ustanovení, která stojí za přiblížení:

Trik č.1: třetí země

Umožňuje vyhostit všechny azylanty a „uprchlíky de facto“ (osoby, které utíkají z válečných oblastí jako turisté, aniž by podaly žádost o azyl), pokud do Rakouska přicestují přes země, v nichž nejsou ohroženi. Do této skupiny patří všichni Tamilové, kteří musejí absolvovat mezipřistání, protože neexistují přímé lety. Dále sem náleží všichni Bosňané, kteří cestují po zemi - jak také jinak - přes Chorvatsko a Slovinsko, země, jež nemají zájem o další uprchlíky. Toto opatření se týká i téměř všech Kurdů: do Rakouska vjíždějí přes Maďarsko, ale v Budapešti azyl neobdrží, neboť Maďarsko uznává konvenci o lidských právech z hlediska práva na azyl pouze v rámci Evropy.…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte