Burza pokračuje v léčbě dětských chorob

Obchody rostou, ale pro stanovení tržní ceny akcií je to stále málo

Burza cenných papírů zahájila obchodování v dubnu tohoto roku a již dva měsíce se obchoduje s akciemi z kupónové privatizace. Postupně se odstraňují základní nedostatky. Od třetího srpna byl rozšířen prostor pro pohyb kursů z ±10% na ±50%. Toto rozhodnutí vedlo k prudkému snížení většiny cen, které byly neúměrně vysoké, a zároveň k jistému oživení obchodů. Přesto je jejich objem stále malý na to, abychom mohli vést seriózní debaty o vývoji většiny kursů. Jedním z faktorů, který investory odrazuje, je nedostatek informací z burzy, ale i ze strany samotných podniků.

Obchody s cennými papíry

S cennými papíry lze u nás obchodovat několika způsoby, na RM-Systému, na burze a bez využití služeb těchto institucí. Na burze se obchoduje dvěma způsoby: klasicky a přímými obchody. Při první variantě makléři podávají na burze objednávky svých klientů na prodej či koupi cenných papírů. Na základě celkového součtu se stanovuje poměr nabídky a poptávky, a tím i kurs papíru. Informace o tom podává na kursovním lístku kolonka nadepsaná „kód indikace trhu“ čísly 1–8. Na kursovním lístku bývá zpravidla rovněž uvedeno, co tato čísla znamenají. Pro správné zhodnocení šancí na prodej či nákup cenného papíru je to však stále informace nedostatečná. Udává totiž pouze poměr, a ne absolutní čísla nabídky a poptávky. Na obou stranách můžou být i různé cenové…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte