Hledá se lev, který by řval

Západ vyhrál studenou válku, ale nepřipravil se na mír

Ptáte se, proč si jedna z mých románových postav povzdychne, že „zlo unavuje“. Odpověď: protože je tak nesmírně předvídatelné.

John le Carré

Je těžké radit těm, co jsou okolo Jugoslávie. Je nutné ale poradit těm, co jsou v Jugoslávii, aby probůh přestali blbnout, aby se přestali vraždit, aby zastavili veškeré válečné akce a aby si sedli za stůl a neodešli od něj, dokud se nedomluví na míru, sdělil čtenářům sobotní Mladé fronty Dnes ministr obrany Antonín Baudyš. Proti gustu žádný dišputát, říkávaly naše prababičky, ale už naši dědové či otcové by si mohli vzpomenout, jak se „vyblbli“ před padesáti lety. Celá věc má však i další rozměr: zvláště nyní, kdy naše diplomacie naplno rozjela kampaň za kandidaturu Česka na místo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN, stojí názory ministra Baudyše za reflexi.

Luxus vlastního názoru

Antonín Baudyš dále říká: „Mezinárodní instituce stojí před dilematem. Kdy mohou zasáhnout, když se uvnitř některého státu dějí tak strašné věci jako v Jugoslávii.“ Toto stanovisko lze vyložit jen dvojím způsobem: buď ministr Baudyš nezná fakta, nebo je nerespektuje. Samozřejmě, že jako člověk i politik může mít svůj názor na nynější balkánskou válku, na její příčiny i na uznání následnických států bývalé Jugoslávie, ale jako člen vlády by měl dodržovat její zahraničně politickou linii. Česká republika uznala Slovinsko,…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte