Adresná sociální péče dosud na míle vzdálená

Reforma sociální sítě od 1.1.1995 

Kdykoliv vláda vysvětluje odklad liberalizace některých cen (například nájemného) nebo přetrvávající regulaci v té či oné oblasti, argumentuje většinou tím, že je třeba nejprve vytvořit záchrannou sociální síť, která bude schopna pomoci tomu, kdo pomoc opravdu potřebuje, a jež naopak neumožní zbytečné plýtvání prostředky. Jinými slovy takovou síť, která nebude děravá v dvojím smyslu: jednak neumožní, aby skrze ni někdo propadl, a jednak bude konstruována tak, aby skrze ní neprotékaly peníze zbytečně. Jak to tedy je s onou proklamovanou „adresností“ sociální péče a kdy se jí konečně dočkáme? Jde o oblast reformy, která není zdaleka tolik „sexy“ pro hvězdné ekonomy (jako například měnová politika), ale právě na ní bude především záležet, jakým směrem se vydáme. Půjdeme cestou sociální tržní ekonomiky, korporativního státu, nebo liberální tržní ekonomiky? Ve hře je výše daní, pojištění a tisíce dalších věcí.

Kolik a na co

Na úvod je potřeba říci si několik základních čísel. V letošním roce budou činit celkové výdaje do odvětví sociálního zabezpečení (po započtení prostředků na investice) 131 miliard korun. Státní rozpočet počítá s celkovými výdaji 343 miliard korun. Na výdajích státního rozpočtu se tedy sociální výdaje podílejí celkově více než třetinou, na HDP (hrubém domácím produktu - u nás zhruba dvojnásobek státního rozpočtu) více než šestinou. Zdaleka…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte