Špión Topas & spol.

V centrále NATO nadále působí bývalí východní agenti

Po odhalení údajného špióna Rainera Ruppa, krycí jméno Topas, jenž pracoval jako referent v hospodářském oddělení Severoatlantické aliance v Bruselu, se očekávají další zatčení. Zatím bylo v této souvislosti zadrženo několik osob, mezi nimi jeho dva nevlastní bratři, ale ti byli opět propuštěni na svobodu. S Ruppem je ve vazbě i jeho britská manželka Christine-Ann, krycí jméno Tyrkys, považovaná za vedoucího důstojníka. Té by nakonec mohla připadnout větší důležitost než manželovi. Oba posílali zprávy tajného charakteru východoněmecké špionáži a ta je předávala do Moskvy.Předpokládá se, že v bruselské ústředně NATO působili ještě další agenti ze sovětského bloku a že výsledky jejich práce končily rovněž v Moskvě. Ruská vláda by tudíž mohla - kdyby chtěla - významně přispět k jejich odhalení. Zmínění agenti z jiných zemí bývalého sovětského bloku jsou zatím sledováni, neboť k jejich zatčení chybí přímé důkazy. Někteří už také opustili dosah NATO, což v době prázdnin není nic neobvyklého. Kruhy blízké německé zpravodajské službě se domnívají, že tito agenti pracovali zhruba na téže úrovni jako Topas a Tyrkys, že jejich činnost byla stejně škodlivá, a že tedy alespoň jednou nesklidí ostudu Německo. Německé úřady totiž tradičně neměly s odhalováním špiónů šťastnou ruku.

Deset let nerušené aktivity

Topas, vystudovaný ekonom, nastoupil do bruselské ústředny v roce 1977…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte