Zemřeme-li, nechť je to alespoň v pravdě

říká duchovní vůdce bosenských Muslimů, naibu-reis prof.dr.Mustafa efendi Cerič

Při nedávné návštěvě Sarajeva jsem jako člen delegace Helsinského občanského shromáždění a zpravodaj týmu Epicentrum Lidových novin hovořil s naibu-reisem prof.dr.Mustafou efendim Ceričem, nově zvoleným duchovním vůdcem muslimského náboženského společenství v Bosně a Hercegovině. Efendi Cerič je rozvážný a působivý diskutér, kontroverzní muž, který byl vzhledem k sporům, panujícím kolem jeho osoby, zvolen jen „dočasným“ (naibu) duchovním vůdcem bosenských Muslimů. Jeho vliv i popularita jak v Sarajevu, tak ve střední Bosně však rostou den ze dne. Krátký čas strávený s ním může v člověku zanechat rozpaky nad jeho úvahami, ale ani v nejmenším mu nedovolí zapochybovat o jeho charismatičnosti. Otázky byly stručné.

Ještě se bráníme

Sarajevo?Sarajevo je největší koncentrační tábor na světě. Život ve vězení není snadný, ale může být i inspirativní. Poskytuje čas na přemýšlení. Měli jsme hodně času a dobře jsme ho využili. Přemýšleli jsme o ledačem a napadalo nás ledaco podivného. Lidé zvenčí k nám budou ještě jezdit, zvědaví na naše myšlenky, a my se s nimi o ně rádi podělíme.Bosna?Nemám právo mluvit za Chorvaty a Srby, jen jménem Muslimů. Někteří říkají, že nebýt Muslimů, nebylo by ani války. Prý jen kvůli Muslimům musí existovat to, co je neudržitelné, Sarajevo a Bosna, a problém by se vyřešil, kdyby se Muslimové eliminovali…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte