Rusko se vrací zpět

Antireformy premiéra Černomyrdina

První kroky Viktora Černomyrdina ve funkci ruského premiéra zmátly všechny předchozí prognózy. Jeho hlavní snahou totiž bylo zalíbit se pokud možno všem. Populistický parlament byl ujištěn, že „bude zastavena hospodářská recese“, že reformy budou prováděny „ne na úkor již tak dost ožebračeného obyvatelstva“ a že předseda vlády „nedopustí přeměnu Ruska v zem trhovců“. Toto vše, stručně řečeno, znamená že Viktor Černomyrdin zná dosud neznámý způsob zvýšení úrovně ekonomiky, který nevyžaduje žádné investice.

Hlouposti pro hloupý parlament

Investice, které ruské hospodářství nutně potřebuje, je třeba odněkud brát, což ve svých důsledcích bude znamenat další snížení životní úrovně obyvatelstva. Premiér dal svým výpadem proti trhovcům najevo, že hodlá přibrzdit rozvoj zárodků soukromého kapitálu, který je jedním z nemnoha dalších možných investorů do skomírající ruské ekonomiky. Zanedbanost infrastruktury Ruska je všeobecně známá. Naproti tomu premiér vyhlásil, že nechápe, proč se v zemi s tak rozvinutou infrastrukturou žije tak špatně. Ojedinělí pesimisté z řad reformních ekonomů na podkladě těchto „nástupních“ výroků předpovídali, že je možno brzy očekávat hyperinflaci, většinou však předpovídalo mínění, že není nutno se výroky Černomyrdina nějak výrazněji znepokojovat: premiér říká populistické hlouposti jen proto, že to dělá dobře hloupému parlamentu.Tento optimismus byl podpořen tím,…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte