Neblahé prvenství

Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě

Dokonce i francouzský deník Le Figaro si povšiml, že míra nezaměstnanosti v České republice dosáhla nejnižší úrovně v Evropě. V pátečních Lidových novinách o tom z Paříže píše Jiří Slavíček - jako o „velice záviděníhodném prvenství“. Celá věc ovšem není tak jednoduchá. Je pravda, že na rozdíl od jiných ukazatelů, jako je výše hrubého národního důchodu na obyvatele či střední délka života, nehledíme alespoň v této oblasti Evropě na záda. Vždyť i vyspělé a bohaté státy vykazují nezaměstnanost okolo 10% (Velká Británie, Francie). V bývalé NDR pak obdobná hodnota překračuje 20% (v některých oblastech dokonce 35%), čímž se tato země - s porovnatelnou ekonomikou vůči Česku - řadí po bok jižnímu Španělsku, jižní Itálii a Irsku. Na druhou stranu naše abstraktní cifra 2,57% nezaměstnaných k 31.12.1992 zahaluje mnohé „skryté vady“.

Čeká se na bankroty

Příčinou nízké nezaměstnanosti si v poslední době lámou hlavu mnozí naši ekonomové a zajímá se o ni i většina občanů. Je to něco, čím se můžeme ve světě chlubit, nebo to naopak znamená, že transformace postupuje zatím váhavě a nejhorší etapa nás teprve čeká ? Odpověď není jednoduchá, pokud ji lze vůbec najít. Žádné téma totiž nevyvolalo a nevyvolává mezi ekonomy tolik zmatku a tolik různých interpretací jako právě příčiny a úloha nezaměstnanosti v tržním hospodářství. Ekonomové se nejsou s to shodnout nejenom ve složitějších otázkách, jako je…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte