Dvojí dělení Bosny

Evropa se utěšuje fikcí o konci války

Nedávno - poté, co pronesl plamenný projev o významu knih, knihoven a kultury pro uchování základních evropských hodnot svobody, demokracie a míru, lidských a menšinových práv - se jistý vysoký úředník UNESCA při neoficiálním rozhovoru v bufetu Paláce kultury ode mne marně pokoušel získat odpověď na otázku, jsou-li bosenští Muslimové „etnickými“ Srby nebo Chorvaty. Odpověď, kterou jsem mu nemohl poskytnout, protože bosenští Muslimové nejsou ani Srby, ani Chorvaty, by mu pomohla, aby si ve vlastní hlavě vytyčil na správném místě hranici, o níž byl přesvědčen, že jediná může přinést mír Balkánu - čáru, která rozdělí Bosnu a Hecegovinu mezi Srbsko a Chorvatsko. Na můj dotaz, co se v tom případě stane s bosenskými Muslimy a se všemi těmi, kteří jak etnická menšina zůstanou ve fašistoidním obklíčení jiných, měl po ruce argument: vše lze usnadnit tím, že se Muslimové rozhodnou pro jednu nebo druhou stranu, neboť pak by se mohlo obyvatelstvo za pomoci jednotek UNPROFOR přestěhovat, každý do svého spřízněného stáda. Protože, jak řekl, „přece jen je lepší být humánně přestěhován a jako slabší se s lecčím smířit, než být balkánsky krvelačně zavražděn“.

Ústup na vlastní půdě

Navzdory sladkým řečem o bezpodmínečné podpoře demokracii, míru, lidským a menšinovým právům jsou dnešní priority západoevropské politiky jiné. Nejdůležitější je za každou cenu zabránit možné roztržce uvnitř Evropského…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte