Česko-slovenská hranice se zavírá

Ve čtvrtek začne v Německu platit nový azylový zákon

Ještě před dvěma měsíci čekaly v Kopeckého sadech uprostřed Plzně stovky cizinců, většinou kosovských Albánců, na svou „německou šanci“. Dnes je jich tu výrazně méně. Plzeňské policii se v květnu v Plzni podařilo odhalit několik převaděčských skupin, vedených většinou občany bývalé Jugoslávie.Ti uprchlíci, kteří stále ještě v Kopeckého sadech doufají v bohatší život v Německu, většinou nechtějí o svých plánech moc hovořit. Jeden z nich, vysoký černovlasý Makedonec, se nám nakonec přece jen svěřuje: "Už toho mám plné zuby, dřepím tu dva měsíce. Vím, že je to už skoro bez šance. Příští týden bych to chtěl zkusit ještě jednou, a když to nevyjde, zůstanu asi u vás. Ale určitě se nevrátím domů. Pár kamarádů už mi taky říkalo, že tady možná budeme muset zůstat. Nakonec to nemusí být špatné."Při pohledu na poloprázdný plzeňský park by se mohlo zdát, že proud uprchlíků, kteří se přes Čechy snaží dostat do bohatších západních zemí, slábne. Miroslava Polová, vedoucí sekretariátu cizinecké a pohraniční policie, a s ní i plzeňští městští strážníci tvrdí, že počet pokusů o organizovaný ilegální přechod česko- německé hranice v poslední době naopak stoupá. Převaděči přes všechna rizika prožívají konjunkturu: cena se zvedla z pěti set až na jedenáct set marek za osobu. Důvod je jasný. V Německu začne od prvního července platit nový azylový zákon.

Nic se nemění

Šéfové…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte