Vyšla Pravidla českého pravopisu

Podle ředitele Ústavu pro jazyk český, profesora Daneše, je ale věcí každého, jestli se jimi bude řídit

Školní vydání Pravidel českého pravopisu, které nedávno připravil Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR, přinášejí - znovu po více než třiceti letech - rozsáhlejší změny do jazykového úzu. O rozsahu změn se mezi odborníky mluvilo už dlouho s hrůzou. Zprávy, které koncem osmdesátých let pronikly na veřejnost, přiměly několik českých spisovatelů, aby veřejně vystoupili proti záměrům jazykových úpravců. Na stránkách samizdatových publikací (např. v Kritickém sborníku) proběhla diskuse, která se týkala rozsahu, smyslu a politických konsekvencí zamýšlených úprav, ale i samé podstaty problému: je třeba vůbec pravopis opravovat, nebylo by lepší ho nechat zakonzervovat, jak je tomu u vyspělejších jazyků? Diskuse byla obnovena v loňském roce, kdy Ústav pro jazyk český vydal metodickou příručku, ohlašující blížící se vydání Pravidel. Pravidla nakonec pominula některé nejradikálnější navrhované změny, úpravy, které přinášejí, však vzbuzují velké rozpaky. A zdá se, že nejen u konzervativněji založených lidí.

Změny nejsou důsledné

Redaktor Literárních novin Jaromír Slomek upozorňuje na jeden ze závažných argumentů proti pravopisným úpravám, který zazněl i ve zmíněných diskusích: každá výraznější reforma promění současnou literaturu mávnutím proutku v literární „starožitnost“. Kniha, napsaná za platnosti určitých…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte