Komu přísluší rozhodovat

Fond národního majetku: správce, na vládě nezávislý vlastník, či dokonce nadbytečný „byrokrat“?

V posledních týdnech to prostřednictvím médií několikrát zajiskřilo mezi předsedou Fondu národního majetku (FNM) Tomášem Ježkem (ODA) a privatizačním ministrem Jiřím Skalickým (ODA). Ministerstvo připravilo návrh novely zákona o velké privatizaci, který mimo jiné navrhoval změnu v zákonném ukotvení FNM. Postavení Fondu se mělo změnit z vlastníka odstátněných podniků na jejich správce, který bude více závislý na privatizačním ministerstvu a vládě. Statutem Fondu národního majetku se má zabývat brzké jednání ekonomických ministrů.Ačkoliv obě strany se nyní snaží otupit ostří svého sporu a tvrdí, že jde pouze o „neshody technického rázu“, zdá se, že jde spíše o právo nezávisle rozhodovat. Roznětkou konfliktu se stal fakt, že nedávno Fond rozhodl zcela jinak, než si představovalo ministerstvo. Šlo o dividendy privatizovaných akciových společností.

Causa dividendy

Ministerstvo požadovalo, aby FNM rozhodl plošně: zisk všech akciových společností privatizovaných v první vlně měl být jednoduše reinvestován. Fond ale nakonec začátkem února rozhodl, že o použití zisku rozhodnou až noví akcionáři, a to až po té, co jim bude majetek předán. Náměstek ministra Skalického, ing.Roman Češka se domnívá, že pravda byla na straně ministerstva: „Nikomu by to neuškodilo a stát na to právo měl,“ říká na téma reinvestic. "Pro podniky není nic…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte