Část slovenské politické scény se po krátké přestávce opět vrátila k politice „národně“ motivovaných obstrukcí. Některé kroky bratislavské reprezentace se nezúčastněnému pozorovateli mohou zdát absurdní. Většina slovenských politiků však přesně ví, čeho chce dosáhnout.

Česká média se minulý týden soustředila převážně na zamítavé stanovisko předsednictva SNR ke smlouvě mezi národními radami. V Bratislavě se ovšem staly i jiné události, a jejich společná pointa je možná výmluvnější než únavné tahanice o smlouvu.

Sláva dotacím a domobraně

České vláda se před několika dny rozhodla zvýšit jízdné v autobusové dopravě. Toto rozhodnutí je vázáno na souhlas slovenské vlády. Ta ale podobný krok odmítla a dává přednost dalším dotacím. Společné autobusové linky ovšem nemohou být dražší jen jedním směrem. Postup slovenské vlády tedy svazuje ruce české vládě a podrývá tvrdý postoj, který ministři v Praze zaujali proti nedávné stávce dopraváků. Dotační politika Bratislavy nás stahuje zpět k paternalistickému socialismu a může vést k rozpočtovým schodkům a inflaci.Slovenská republika si může dotace dovolit. Do příjmů federace přispívá jednou osminou místo logické třetiny. I když je případ s dopravou na první pohled čistě ekonomický, dává jasný signál i v politické rovině.

Stejně závažným varováním jsou i výzvy k ozbrojování, které kolují na Slovensku. Mají oporu i mezi poměrně vysoko postavenými slovenskými politiky. Poslanec FS a primátor města…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte