Pokus o rovnováhu

Malý průvodce názory na feminismus

Feminismus je jedno z témat, jímž se Respekt v posledních týdnech věnoval průběžně. Nejprve to byly články Josefa Škvoreckého Je možný sex bez znásilnění? a Je možné mluvit se ženou bez pohlavního obtěžování? (Respekt 32 a 39) Protikladné reakce na ně jsme otiskli v čísle 40. O některých jazykových aspektech feminismu psal J.Škvorecký v textu Je možné mluvit a psát správně bez diskriminace? (Respekt 46) a o tři čísla později jsme přinesli recenzi feministického textu Caroly Biedermannové Mstivá kantiléna. Sešlo se nemálo ohlasů, ať cyklem volně inspirovaných, nebo polemických. Ten první to bere z gruntu.

Chvála ženství

Vtipálkům břitce se bavícím pomyslnou hloupostí nejen fanatických feministek, ale kdekteré ženy, která si od nich nechce nechat sahat na zadek, uniká několik aspektů feminismu, které se při globálním a historizujícím pohledu dají pokládat za pozitivní. Existují archeologické důkazy, že po dlouhá tisíciletí ženy vládly, nebo měly s muži rovnoprávné postavení. Mnohé to dotáhly na bohyně. Z dochovaných (rozuměj: mužskou civilizací nezničených) dokladů o těchto civilizacích se dá vystopovat: a) míň se vraždilo; ženství pudově spíš tíhne k životu než ke smrti; b) míň se trpělo; ženství nepokládá utrpení za ctnost; c) líp se pracovalo, třebaže se o tom tolik nemluvilo.Nikdo už asi nezjistí, co vedlo muže ke vzpouře proti matriarchální civilizaci. Z historických pramenů (vesměs…

v52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte