Na východní hranici klid

I když existují desítky územních sporů

Dvě stě dvacet kilometrů dlouhá hranice mezi Českem a Slovenskem by měla definitivní podobu získat až v roce 1995. Ještě než na ni bude stát plánovaných osmnáct silničních a železničních přechodů, bude nutné vyřešit desítky menších i větších územních sporů. Teprve potom přijde na řadu podpis opravdové mezinárodní smlouvy o společné hranici. Do té doby bude platit smlouva o „generelním vymezení společných státních hranic,“ která vychází ze současných katastrálních map a byla podepsána Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem letos na podzim.Pro českou stranu bude do budoucna asi nejdůležitější, jak vyřeší ochranu hranic před očekávanou vlnou uprchlíků z Východu. Ministr vnitra Jan Ruml by měl do měsíce předložit bezpečnostní doktrínu, která se bude zabývat i ochranou hranic, a společně s ministrem zahraničí J.Zieleniecem by měli do konce února provést „revizi uzavřených mezinárodních smluv z oblasti bezpečnostní problematiky“.

Komu bude co patřit

První problém ve vymezování hranic nastal, když Slováci zjistili, že nemají téměř žádné odborníky pro správu státních hranic. Touto činností se dodnes zabývají úředníci federálního ministerstva vnitra a v oddělení pracovali skoro výhradně Češi. Několik vybraných slovenských úředníků absolvovalo stáž v Praze a teprve minulé pondělí jim byly předány dokumenty o státních hranicích s Ukrajinou, Maďarskem a částí Polska.Velmi problematickou…

v52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2878

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte