Muži přes palubu

Rusko v předvečer sjezdu lidových poslanců

Bolševici dobře tušili, že jejich záměrům nic tak neposlouží, jako shromáždit v sále na dobu několika dnů značné množství lidí a vsugerovat jim představu, že právě oni jsou povoláni plnit vůli lidu. Parlament jako politickou reálii Západu proto ze své vůle doplnili o nadstavbu „superparlamentu“, o instituci sjezdu lidových poslanců. Právě tohoto mechanismu brilantně využíval Michail Gorbačov, když vedl svůj zápas proti Borisi Jelcinovi nebo když ústy „poslušné většiny“ bránil ve vystoupení Andreji Sacharovovi. Tento relikt bolševické éry dosud přežívá. V úterý 1.prosince začíná sjezd, na němž se bude rozhodovat o budoucnosti Ruska a který může ovlivnit i vývoj přinejmenším jeho postkomunistických sousedů.Nynější zápas na ruské politické scéně rozhodně není poslední. Spor mezi vládou a parlamentem bude v jiné podobě, dost možná s menší razancí, avšak s nemenší zarputilostí probíhat i v budoucnu. Protireformní opozice se nyní snaží získat alespoň dílčí vítězství a okleštit možnosti reformní vlády na nejmenší možnou míru. V jistém smyslu bude sjezd zápasem o kompromis, šachovou partií, v níž bude obětováno nemálo pěšců a snad i věží jen proto, aby na šachovnici zůstala dáma. Touto dámou je nesporně pokračování v nastoupené ekonomické reformě, v bližší personifikaci jde o „otce“ a iniciátora reformy Jegora Gajdara.

Gajdar - terč číslo 1

Boris Jelcin se na sjezdu nepochybně stane…

v48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte