Cesta k integraci

Maďarsko dokončuje zákon o menšinách

Maďarsko se zanedlouho stane první zemí bývalého východního bloku, v níž vstoupí v platnost rozsáhlý a moderně kodifikovaný zákon na obranu národních a etnických menšin, žijících na jejím území. Definitivní verzi zákona právě dokončuje parlamentní komise pro lidská práva. Návrh byl zaslán k vyjádření Evropské radě, kde už mimochodem narazil na nepříznivé názory zástupců Bukurešti - je prý „v podstatě namířen proti Rumunům“.Mnohé evropské vlády po druhé světové válce oficiálně odsoudily národnostní diskriminaci. Avšak tytéž vlády odmítaly jménem „univerzální“ rovnoprávnosti všech svých občanů přiznat zvláštní práva národním menšinám, obývajícím jejich území. I v demokratickém státě se totiž národní menšiny mohou cítit utlačovány, když se jim kromě nediskriminace nezajistí ještě něco navíc: právo užívat mateřský jazyk ve veřejném životě, vlastní školství, tisk, rozhlasové a televizní vysílání a podobně. Teprve v těchto podmínkách, bez pocitu ohrožení asimilací, se příslušníci národních menšin cítí ve vlastní zemi jako stoprocentní občané. Otevírá se jim cesta k integraci při zachování vlastní identity.

Menšina se má spravovat sama

Maďarsko s více než 10 milióny obyvatel má na svém území 12 národních a etnických menšin, které dohromady tvoří sotva 1,5% obyvatelstva celé země. Největší z nich jsou Romové (48.000), Němci (38.000), Chorvati (18.000) a Slováci (13.000). Je však třeba si…

v48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte