Spor hornických odborů s vládou trvá

Ministr Vodička: „Jestli se mi chtějí připomínat demonstracemi, tak spolu nemusíme vůbec jednat.“

Středeční demonstraci horníků na Staroměstském náměstí zhodnotil předseda hornického odborového svazu Cyril Zapletal jako „úspěšnou“. Dodal však, že jeho svaz zatím neuvažuje o zrušení krizového štábu. „Aby se tak stalo, musí vláda havířům poskytnout jisté garance - například tím, že vydá své usnesení k hornictví, nebo že podepíše dohodu, se kterou jsme přišli koncem minulého týdne.“ Premiér Klaus ovšem hned ve středu odborovým předákům oznámil, že jeho vláda „v žádném případě dohodu s jakýmkoli hornickým subjektem neuzavře“. Striktní stanovisko ministerského předsedy podnítilo Zapletalova kolegu Petra Hřiba k alarmujícím slovům: "Demokracie je u nás vážně ohrožena."Přestože havíři přišli do Prahy bojovat za sociální požadavky, obracela se tíha jejich nespokojenosti především proti ministerstvu hospodářství. Úřad, do jehož kompetence by tyto záležitosti patřily mnohem víc, stál poněkud stranou. Požádali jsme proto o názor ministra práce a sociálních věcí JINDŘICHA VODIČKU (ODS).

Horníci nebyli spokojeni s výsledkem vaší návštěvy v Ostravě 29.října. Souhlasíte s jejich názorem, že jste tam byl jenom proto, abyste se v situaci orientoval?Nikdy jsem nic takového neřekl. Moje cesta do Ostravy byla nad rámec rutinních ministerských návštěv. S předsedou hornických odborů Cyrilem Zapletalem jsme se už dříve dohodli na…

v46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte