Na ruku východu

Ztratí CDU konzervativní voliče?

Existují vůbec v Německu konzervativci? Jak by ne, mnoho Němců klade důraz na svobodné fungování tržních sil, na co nejmenší zasahování státních úředníků do hospodářství, na tradiční hodnoty evropské civilizace vycházející z duchovního odkazu křesťanství, na parlamentní demokracii, hájí právo na život ještě nenarozených dětí a nemá rádo výstřednosti v oblékání, vzhledu či účesu. Problém však tkví v politické scéně. Existuje v Německu strana, která zohledňuje konzervativní principy ve své každodenní politice? Koho by dnes volil německý konzervativec? CDU? To není zdaleka jisté. Křesťanští demokraté v řadě otázek z klasických principů konzervatismu značně slevili.

„Vyhrajeme s Evropou“

O všech problémech dnešního Německa se hovořilo na nedávném sjezdu CDU, který však zanechal v myslích konzervativních voličů více otazníků, než se čekalo. Jednání v düsseldorfské Stadthalle - pod velikým nápisem „Vyhrajeme s Evropou“ - trvalo přes tři dny. Ačkoliv evropské integraci byl nakonec věnován jen půlden, vedení CDU zvolilo téma Evropa z dobrého důvodu: je považováno za nejméně problémové jak uvnitř strany, tak navenek a ze všech postojů CDU nachází nejpříznivější ohlas na veřejnosti.V posledních letech platily Německo a Francie za motor evropské integrace. O co možná nejhlubší sjednocení starého kontinentu se nejvíce zasazoval právě spolkový kancléř a zároveň předseda CDU Helmut Kohl spolu s…

v45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte