Křehká budoucnost měnové unie

Politika opět dostala přednost před ekonomií

Na jednání obou republikových vlád na Javorině byla mezi šestnácti dalšími smlouvami uzavřena i dohoda o měnové unii. Z původního návrhu české strany byly nakonec vypuštěny dvě důležité klauzule: první říkala, že měnovou unii může každá ze stran opustit bez udání důvodu, a druhá, že se společnou měnou lze počítat na dobu určitou, do 30.6.1993. Podmínky, za kterých může být smlouva vypovězena, dostali za úkol navrhnout experti obou stran.V Javorině bylo také dohodnuto ustanovení tzv. měnového výboru, do kterého budou na základě principu parity (3:3) obě centrální banky delegovat své zástupce. Výbor má rozhodovat o všech důležitých měnových otázkách (úrokové sazby, emise peněz, kurs apod.).

Riskantní parita

Dohodnutý princip parity je problematický hned z několika důvodů. V případě neshod může dojít k podobnému kolapsu jako při jednání federální vlády o Gabčíkovu: výbor se prostě nedohodne. Nerozhodné hlasování má řešit jednání premiérů obou republik. V takovém případě ale může být ohrožena nezávislost centrálních (národních) bank na vládách a následně i měna.Druhý důvod je závažnější. Bankovka (měna) je vlastně závazkem emisní banky a musí být pochopitelně něčím kryta: pohledávkami centrální banky, zlatem a devizovými rezervami. Pohledávky i závazky české národní banky budou dvakrát větší než pohledávky a závazky slovenské národní banky. V případě jedné společné…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte